Dojazd do katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame (fr. Notre-Dame de Paris) jest jednym z najbardziej znanych zabytków w Paryżu. Do jej sławy przyczynił się Wiktor Hugo dzięki powieści “Dzwonnik z Notre Dame”. Każdego roku przyjeżdżają tutaj miliony turystów, by podziwiać okazałość tej świątyni, która została budowana przez ponad 200 lat.

Warto pamiętać, że obiekt ten zapisał się również na kartach historii. Jest to miejsce koronacji Napoleona Bonapartego na Cesarza Francuzów. Z placu obok tego obiektu wyruszano na wyprawy krzyżowe.

Katedra posiada pięć naw. We wnętrzu świątyni warto zobaczyć elementy, które pochodzą jeszcze ze średniowiecza, w tym rozety przedstawiające m.in. sceny ze Starego Testamentu oraz obrazy znajdujące się w kaplicach. Jedynie część figur, które znajdują się na ołtarzu pochodzi z tej epoki, reszta elementów jest młodsza. Doskonałym punktem widokowym, z którego rozpościera się widok na Paryż i jego przedmieścia jest wieża w katedrze Marii Panny. Mimo że wstęp jest płatny, naprawdę warto. Przed katedrą znajduje się plac Jana Pawła II. Na dziedzińcu jest tzw. Point Zero w kształcie gwiazdy. Od tego obiektu mierzona jest odległość do pozostałych miast zlokalizowanych we Francji. Katedra jest bezpłatnie udostępniona do zwiedzania turystom. Natomiast po uiszczeniu opłaty za bilety zobaczyć możemy także skarbiec, wieżę widokową oraz kryptę archeologiczną.

Katedra jest w czwartej dzielnicy Paryża. Dojazd do obiektu możliwy jest m.in. za pośrednictwem pociągu (RER) lub metra. Można również skorzystać z usług transportowych prywatnych przewoźników, którzy często udzielają cennych wskazówek dotyczących zwiedzania Paryża i poznania jego różnych odcieni.