Port lotniczy Paryż-Orly

Transport osób z i do Paryża
Lotnisko w Paryżu - Orly

Paryż – Orly (ORY)

Port lotniczy Paryż-Orly (ORY) położony jest około 13 km od centrum Paryża, w części południowej. Dojechać można do niego poruszając się autostradą Posiada on dwa terminale – Orly Ouest (zachodni) oraz Orly Sud (południowy). Pomiędzy nimi kursuje specjalna kolejka Orlyval oraz autobusy.

Według danych z 2010 roku liczba pasażerów wynosiła 25 203 969 osób, natomiast suma liczby przylotów, odlotów i przelotów w tym okresie wyniosła 219 205. Utrzymaniem tego lotniska, jak również drugiego – Paryż-Roissy-Charles de Gaulle – zajmuje się przedsiębiorstwo Aéroports de Paris (ADP).

 Z usług tego lotniska korzystają m.in. linie: AigleAzur, Air Algerie, Air Caraibes, Air Corsica, Air Europa, Air France, Air Malta, British Airwaysm Corsairfly, Easy Jet, French Bee, HOP!, Transavia France, Vueling Airlines.

Chociaż podstawowym celem przylotu na ww. lotnisko jest udanie się do stolicy, to warto zwiedzić nieopodal oddalone od lotniska miejscowości: Reims, w którym znajduje się Katedra Notre – Dame, Orlean, gdzie urodziła się Joanna d’Arc, Dolina Loary, w której znajduje się szlak winiarski oraz szlak turystyczny, a także Saint Denis w której znajduje się Bazylika Św. Dionizego. W jej wnętrzu znajdują się groby większości władców tego Państwa.

Dojazd do centrum zapewniają m.in. kierowcy taksówek. Ich postój zlokalizowany jest w dwóch miejscach: przed halą przylotów zlokalizowanej przy zachodnim i południowym terminalu. Pierwszy z nich znajduje się, nieopodal wyjścia H, natomiast drugi w pobliżu wyjścia B. Możemy również wykorzystać usługi komercyjnego transferu busem lub autobusem. Jeśli jednak wolimy skorzystać z usług transportu kolejowego mamy do dyspozycji kolejkę Orlyval oraz Busy Paris par le train. Do centrum Paryża można dojechać także autobusem, czas przejazdu wynosi około 30 minut. Usługi świadczone są przez Orylbus i autokary Air France. Z terminala południowego wyrusza bus 183, zatrzymuje się na stacji Porte de Choisy.

 

Więcej o transferze z lotniska Paryż-Orly:

Transfer z lotniska Paryż-Orly