Palais-Bourbon
Palais-Bourbon jest 7. dzielnicą Paryża (fr. 7e arrondissement de Paris). Zajmuje powierzchnię 4,088 km2 i podzielona jest na następujące elementy: Quartier Saint-Thomas-d’Aquin, Quartier des Invalides, Quartier de l’Ecole-Militaire oraz Quartier du Gros-Caillou. Główne ulice tej dzielnicy to: Bulwar Saint-Germain, Boulevard Raspail, Boulevard des Invalides, Boulevard de la Tour-Maubourg, Avenue de Breteuil i place de Breteuil, Avenue Rapp, Avenue Bosquet, Avenue de La Bourdonnais, Avenue de Saxe, Avenue de Segur, Avenue de Suffren, Quai Voltaire, Quai d’Orsay, Quai Anatole-France, Place de Fontenoy, Rue de Grenelle oraz Rue Saint-Guillame.
W dzielnicy nr 7 znajdują się kościoły katolickie: Kościół Saint-François-Xavier, Bazylika Sainte Clotilde, Kościół Saint-Thomas-d’Aquin, Dôme des Invalides, Kościół Saint-Pierre-du-Gros-Caillou i protestanckie: Pentemont oraz kościół luterański – Kościół Saint-Jean. Do najważniejszych atrakcji zlokalizowanych na tym obszarze zaliczyć należy corocznie odwiedzaną przez tłumy turystów Wieżę Eiffla. Uznawana jest za jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Paryżu. Ponadto w tej dzielnicy zlokalizowane są: Pole Marsowe, Hotel Inwalidów, siedziba Zgromadzenia Narodowego, Musée du quai Branly, Musée Rodin, Instytut Nauk Politycznych, siedziba UNESCO we Francji oraz Most Aleksandra III. Również w dzielnicy nr 7 znajduje się słynne muzeum mistrzów impresjonizmu tj. Muzeum Orsay fr. Musée d’Orsay. Zobaczyć w nim możemy ponad 400 eksponatów z lat 1848 – 1914. Kolory ścian w muzeum mają różne barwy, które odpowiadają kierunkom w sztuce. Na szarych ścianach powieszone są dzieła pochodzące z impresjonizmu, granatowe – postimpresjonizmu, natomiast na ścianach koloru czerwonego znajdują się eksponaty europejskiej sztuki użytkowej. Autorami tych dzieł są m.in.: Claude Monet, Vincent van Gogh i Paul Cezanne. Warto obejrzeć najbardziej popularne okazy takie jak: Autoportret, Gwiaździsta noc nad Rodanem, Kościół w Auvers – Vincent Van Gogh, Śniadanie na trawie – Edouard Manet, Bal w Moulin de la Galette- Pierre-Auguste Renoir. Warto wspomnieć, że w tym muzeum odbywały się zdjęcia do filmowej adaptacji “Procesu” Franza Kafki.
Do znanych osób, które związane są z tą dzielnicą należą mieszkający na Rue Rousselet pisarze: Albert Camus oraz Jules Barbey d’Aurevilly i poeta René Char. Na rue de Lille mieszkał Max Ernst, który był rzeźbiarzem i malarzem. Na rue de Lille mieszkał teoretyk komunizmu Karol Marks.
Komunikacja miejska kursuje również po wyznaczonych trasach w tej dzielnicy. Jeśli chcemy poruszać się po Paryżu metrem to na tym terenie kursuje linia nr 8 przez stacje: La Tour-Maubourg, École Militaire i Invalides. Na stacjach: Duroc, Ségur, Sèvres – Babylone i Vaneau zatrzymuje się linia nr 10. Linia nr 12 kursuje przez stacje: Assemblée Nationale, Sèvres – Babylone, Rue du Bac i Solférino, natomiast nr 13 przez: Invalides, Saint-François-Xavier, Duroc i Varenne. Po obszarze dzielnicy poruszać się można RER C zatrzymującym się na stacjach: Champ de Mars – Tour Eiffel, Invalides, Pont de Alma i Musée d’Orsay.