Panteon w Paryżu
Panteon w Paryżu (fr. Panthéon) obecnie pełni funkcję mauzoleum. W przeszłości był to kościół pw. św Genowefy, która uznawana jest za patronkę Paryża. Został on wybudowany przez króla Ludwika XV, jako wotum dziękczynne za dar wyzdrowienia, o który prosił tą świętą w modlitwach.
Przyjeżdżając w to miejsce warto zwrócić uwagę na napis, który został tam wyryty. Brzmi on: “Wielkim Ludziom – Wdzięczna Ojczyzna”. Znalazł się on tam nie bez powodu, ponieważ w miejscu tym spoczywają 73 zasłużone dla Francji osoby: m.in.: Louis Braille, Wolter, Jan Jakub Rousseau, Victor Hugo. Również znajduje się tutaj grobowiec Marii Skłodowskiej – Curie oraz jej męża. Co ciekawe, jest to jeden z dwóch grobowców kobiet, które spoczywają w Panteonie. Łatwo go dostrzec, ponieważ odznacza się biało – czerwoną wstęgą.
Z pewnością nikt nie będzie miał problemu ze znalezieniem tego obiektu w Paryżu, ponieważ mieści się on w samym centrum miasta, nieopodal ogrodów Luksemburskich. Dojazd na miejsce możliwy jest zarówno przy pomocy komunikacji miejskiej, ale zmotoryzowani kierowcy również nie powinni mieć problemu z dotarciem w okolicę Panteonu.